piatok 7. augusta 2015

Orientation - Mount Tabor Menasha

Prvý deň (pondelok) na orientation pre mňa nebol nič moc, no rovnako ako na Summer Campe v Litve, na konci to bolo úžasné :) Všetci sme sa oveľa lepšie spoznali a mali sme veľa srandy. Každý deň sme mali rôzne sessions ohľadom vecí v USA ako škola, host rodina, culture shock, jazyk, atď. Jedlo nám pripravovali rôzne rodiny a ako dezert sme vždy mali výborne koláčiky. Jedlo bolo celkovo dosť chutné. 

Ja, Julia-Poľsko, Ania-Poľsko, a za nami stojí Barbara-executive director of Global Outreach

V utorok sme šli na pizzu kde nás viezli rôzne rodiny. Mňa a pár iných študentov viezla moja real host mum - Cindy. Bolo to prvý krát kedy sme sa stretli:) Je veľmi milá. Vždy sa s ňou mám o čom rozprávať čo je veľmi super, lebo nemusím riešiť to trápne ticho, ktoré väčšinou nastane, keď sa ľudia až tak dobre nepoznajú :D. 

Potom sme sa ešte videli aj v stredu, pretože nám pripravovala raňajky a večeru:) Varí veľmi dobre, a keďže študovala ničo s jedlom, a neskôr pracovala v armáde v nemocnici. Pripravovala tam presné dávky jedla pre chorých ľudí takže musela poznať všetky nutričné hodnoty atď. Doma ma vlastnú záhradku kde si pestuje paradajky, hrášok, cukinu,... Celkovo sa rada stravuje zdravo, čo je veľmi dobré, pretože som sa bála, že počas tohto roku nebudem jesť nič iné len samé hamburgery ako väčšina Američanov :D V stredu sme ešte všetci šli do YMCA čo je veľké športové centrum. Je tam obrovská posilovňa, bazény, basketbal, volejbal, squash, tanečné sály a mnoho iných vecí. Študenti, ktorý budú študovať v blízkosti tohto centra (ja budem :D) dostali free membership na celý rok, ktoré inak stojí okolo $200. Za to som vééľmi vďačná :)


 Potom som sa s ňou videla až vo štvrtok večer kde sme mali všetci spoločnú omšu a každý sa stretol so svojou host rodinou. Neskôr bola spoločná večera a šlo sa domov. :) 

Noemi-Česko, Ja, Klára-Česko, Lucka-Slovensko





nedeľa 2. augusta 2015

Temporary host family

1. Augusta sme sa všetci noví študenti stretli na letisku v Chicagu. Tam na nás čakal žltý školský autobus, ktorý nás odviezol do Wisconsinu. Po ceste sme sa zastavili vo fast foode Culver's, kde sú rovnako, ako všade v Amerike, obrovské porcie jedla.


Najedený až do prasknutia sme cestovali do mesta Neenah vo Wisconsine. Tam si po nás prišli naši dočasní Host rodičia. Moji sa volajú Anette a Eric a majú 2 dcéry. Jedna má 16 a druhá je staršia, no neviem presne koľko má rokov. V rodine som ešte s jednou Global Outreach študentov  z Poľska. Rodina má veľmi pekný a veľký dom. Dole majú niečo ako pivnicu, kde sú však veci ako telka, Blue-ray, Wii, biliard, posilovňa, pinball, atď. V tejto rodine ostávam len na dva dni a potom máme Orientation. To je niečo ako tábor, kde sa opäť všetci stretneme a budú nám rozprávať nejaké organizačné veci. Orientation trvá 3 dni a potom sa konečne stretneme s našou real Host Family. Už sa na to strašne tešiiim :)

Malá prechádzka ich ulicou...






Dnes sme sa boli pozrieť na školský muzikál THE MUSIC MAN, kde účinkovali ich dve dcéry. Staršia (Gabi) už odmaturovala a mladšia (Maddie) je v tej istej škole, do ktorej budem chodiť ja. Bude v maturitnom ročníku (senior) a ja budem o jeden ročník nižšie (junior).






Večer sme s Maddie a jej kamarátmi skočili na Starbucks, ktorý tu majú skoro všade. Vyzerajú ako fakt super ľudia. Všetci chodia na SMC (St. Mary Central (moja škola v USA)) takže sa s nimi budem pravdepodobne vídať aj počas ďalšieho roku. Celkom sa na to teším :)





piatok 31. júla 2015

Chicago - Willis Tower

Ďalej sme pokračovali na poslednú atrakciu dňa - vyhliadku :) Pred tým, než vás vôbec pustia kúpiť si lístok vás prehľadajú ako keď idete do lietadla. Potom si počkáte pekne v rade a idete na krátky film, kde vám ukážu ako sa veža stavala. Výťah ide strašne rýchlo. Po menej ako minúte sme boli na poschodí 103. Naozaj je to skoro ako v lietadle, zaľahne vám v ušiach a cítite ako prudko stúpate. Keď sme prišli hore, bolo to niečo naozaj neskutočné. Úžasný výhľad a samozrejme všade plno ľudí. Na jednej strane veže sú spravené akoby štyri sklenené štvorce ktoré vytŕčajú z budovy. Dá sa tam ísť len si musíte vystáť ďalšiu radu. Willis Tower je jedná z vecí, ktoré v Chicagu určite musíte vidieť! :)








Chicago - Downtown

Vo štvrtok sme šli priamo do mesta. Najprv sme zašli na kraj Michigan lake kde bol nádherný výhľad na všetky mrakodrapy.







 Ako druhé sme navštívili Navy Pier kde sme šli na veľké ruské kolo (Farris Wheel) a taktiež sme odtiaľ šli na výletnú plavbu ktorá trvala 75 minút. Prechádzali sme okolo národného múzea kde bola výstava nejakých dinosaurov :D








Po výletnej plavbe sme sa prešli cez Millenium park ktorý je naozaj nádherný. Môžete tam nájsť veľkú horolezeckú stenu, krásne ihrisko pre deti, amfiteáter, záhrady, a rôzne iné veci. Chceli sme prísť ku veľkej fazuli ako to tu volajú. Jej oficiálne meno by malo byť Cloud Gate. 






 Malú pauzu sme si dali na zmrzline a pokračovali sme v ceste na vyhliadku ktorá bola v najvyššej budove v Chicagu - Willis Tower. Po ceste sme stretli veľmi netradičný a pekný kostol s obrovským krížom hneď v vpredu. Kostol sa volal St, Peter´s Church.



Chicago - Garfield Park Conservatory

Vyrážame pozrieť mesto a prvá zastávka je krásna botanická záhrada kde máte vstup zadarmo haha :D




Sensible plant.... keď ste sa jej dotkli začala sa postupne zatvárať 

Deti zo škôlky ^_^





Ja, Milan, Annka